O barwie w ogrodzie czyli jakie walory mają kolory

Ostatnimi laty przeprowadzono szereg badań naukowych mających na celu wyjaśnić wpływ kolorów na psychikę człowieka.


Kolor ciemnoniebieski wywołuje respekt i stąd jest używany w policji i innych służbach mundurowych. Kolor zielony relaksuje. Często w tym kolorze maluje się ściany szpitalnych pomieszczeń. Również barwa ścian w mieszkaniach może wpływać na nasz nastrój. Na tym jednak sprawa się nie kończy bowiem równie ważne są kolory w naszym ogrodzie. Możemy oczywiście malować fasady budynków czy np. ogrodzenia ale również i kolor liści, kwiatów czy owoców zarówno odpowiedzialny jest za kształtowanie naszego samopoczucia jak i wyraża zarazem gościom cechy naszej osobowości. Tak więc będąc w czyimś ogrodzie rozejrzyjmy się wokoło. Możemy wyczytać w nim więcej treści niż nam się wydaje.


Jeżeli w ogrodzie dominują kwiaty w kolorze czerwieni może to świadczyć o asertywności. Czerwień jest kolorem męskim, o maksymalnej sile oddziaływania, często używanym dla umniejszenia roli pierwiastka żeńskiego. Wyraża siłę fizyczną, stąd chętnie drużyny sportowe wykorzystują czerwień w swoich barwach, że wspomnieć tylko o Liverpool czy Manchester United. Także w ogrodzie możemy użyć tonacji czerwonej w obsadzeniu terenów naszej większej aktywności fizycznej ? np. murawy czy basenu. Różne tonacje i odcienie barw mogą w różny sposób stymulować bądź pobudzać nasz organizm. Niektórzy są zdania że czerwień istotnie podnosi ciśnienie krwi. Krokosmia odmiany ?Lucifer?, mak wschodni ?Beauty of Livermere? czy pięciornik ?Red Ace? to przykłady roślin o silnej męskiej ekspresji.


Kolor żółty odnosi się do sfery emocjonalnej, wpływa na naszą świadomość, kształtuje nasz optymizm i ambicje. Żółć często kojarzy się nam z wiosną, z żonkilami, pierwiosnkami, zawilcami. Jest jasna i radosna, jest kolorem słońca i podnosi nas na duchu. Jeżeli jednak dominuje może to oznaczać, że nasza wiara w siebie odbiega od optymalnego poziomu.
Niebieski jest kolorem intelektu i często uważany jest za odpowiedni dla chłopców. Uważa się, że obniża ciśnienie krwi, łagodzi, uspokaja i zachęca do refleksji. W przyrodzie jest kolorem nieba i wody ale podobne funkcje może też pełnić i w naszym ogrodzie. Łany niezapominajek, farbowników czy chabrów rzadko nas nie odprężają i uspokajają. Większość dorosłych ludzi najczęściej podaje go jako swój ulubiony. Być może wypływa to z potrzeby spokojnego, logicznego myślenia w naszym rozbieganym życiu.
Kolor zielony to najlepszy wybór dla ogrodu relaksacyjnego. W przyrodzie pochodzi najczęściej od chlorofilu warunkującego życie, jest wskaźnikiem dostatku wody. Kiedy więc otoczeni jesteśmy zielenią czujemy się bardziej spokojni. Zieleń jest kolorem w środku widma światła, więc symbolizuje stąd doskonałą równowagę. Nasze oko nie musi w żaden sposób dostosowywać się aby zobaczyć zieleń. W naszych ogrodach najwięcej zieleni wnoszą połacie trawników i muraw, zastanówmy się więc nim zniszczymy ten akcent. Funkie, paprocie i różaneczniki stanowią idealne uspokajające tło dla pozostałych kolorów.


Kolor fioletowy to kolor ludzi, którzy pragną pogrążyć się w pokojowej medytacji. W odniesieniu do gołańczy świadczy o osobie, która urządza ogród przede wszystkim dla siebie i nie martwi się o jego wymowę względem innych ludzi. Typowymi akcentami są bzy, wisterie i ostróżki.


Kolor różowy jest emanacją pierwiastka żeńskiego. Fizycznie odpręża i symbolizuje żeński instynkt macierzyński. Często kojarzony jest z kolorem ciała, co sprawia zapewne, że jest to też kolor związany z seksualnością.


Pomarańcz również odnosi się do sfery seksu z powodu kojarzenia go z fizycznym zadowoleniem i żywiołową pasją. Może stymulować odczucie fizycznego komfortu i być odbierany jako bardzo zmysłowy. Przykładowe rośliny w tej tonacji to wilczomlecz odmiany ?Fireglow? czy lilia odmiany ?Enchantment?.

Stephen Anderton

Tłumaczył:
Lewandowski Mariusz