plantmar przesuwamy granice wyobraźni

hydrangea paniculata PIIHP-1 Baby Lace

hortensja bukietowa

Nowa karłowa odmiana hortensji bukietowej wyhodowana w USA przez Michael'a Dirr'a w ramach programu hodowlanego prowadzonego przez Uniwersytet Georgia. Powstała od siewki odmiany HYPMAD I (White Diamonds) wyselekcjonowanej latem 2006 w Dearing, Georgia, USA. Wyróżnia się zwartym, zaokrąglonym pokrojem, karłowym wzrostem, silnymi łodygami, ciemnozielonym ulistnieniem. Rośliny w trakcie badań osiągnęły wysokość po pięciu latach uprawy w gruncie 1,2 x 1,2 m (od ziemi do czubków kwiatostanów). Odmiana prawnie chroniona w USA od 2011 (PP 23387) i w Europie (Plantip). Ze względu na swoje małe rozmiary nadaje się szczególnie do uprawy w pojemnikach.

W porównaniu do Bobo ma pokrój bardziej kulisty (Bobo bardziej wyprostowany), zaczyna kwitnienie później, w końcu lipca (Bobo na początku lipca), kwiaty po przekwitnieniu są zielone z czerwonymi plamami (u Bobo czerwone i purpurowe) kwiatostany są mniejsze 13 x 13 cm (u Bobo 27 x 16 cm)

W porównaniu do Little Lime ma pokrój bardziej kulisty (Little Lime bardziej wyprostowany), kwiaty są z początku białe (u Little Lime zielone, po przekwitnieniu szaropurpurowe), kwiatostany są stożkowate (u Little Lime kuliste).

Oprócz Baby Lace w sezonie 2015 oferujemy również miniaturową wersję wcześnie kwitnącej odmiany Quick Fire - Little Quick Fire SMHPLQF w limitowanej ilości, w pojemnikach 20 litrowych.

fot.: www.griffithpropagationnursery.com


Zdjęcia odmiany: