plantmar przesuwamy granice wyobraźni

daphne laureola

wawrzynek laurowy

Gatunek ten, którego ojczyzną są Wielka Brytania, większa część Europy i północna Afryka dość nieśmiało nazywany jest w języku polskim wawrzynkiem laurowym. Pierwsze zapisy o nim z XVI w. wskazują na próby uprawy dla celów leczniczych.

Zazwyczaj jest to zimozielony krzew wysoki i szeroki ok. 1,2 m. Liście błyszczące, ciemnozielone i skórzaste o zmiennym kształcie: od lancetowatych do owalnych. Zielonkawe trąbkowate kwiaty (8-12 mm) ukazują się w lutym i marcu na końcach ubiegłorocznych przyrostów. Mogą być silnie pachnące lub całkiem bez zapachu. Często zebrane osiowo u podstawy liści mogą pozostać nawet niezauważone choć czas kwitnienia wynosi prawie miesiąc. Granatowoczarne jagody dojrzewające późnym latem są trujące dla ludzi ale nie dla ptaków. Dla człowieka wszystkie części rośliny są trujące a sok może podrażniać skórę.

W naturze na Wyspach Brytyjskich często spotyka się go w lasach na podłożu wapiennym. Znosi nawet głęboki cień stąd może uatrakcyjnić w ogrodach puste zazwyczaj cieniste zakątki. Rosnąc jednak w takich warunkach możemy spodziewać się, że opadnie większość liści u podstawy pędów a cała roślina przyjmie cokolwiek płożący pokrój. Rośliny rosnące w górzystych i nasłonecznionych stanowiskach kontynentalnej Europy mają pędy bardziej wzniesione, ulistnione na całej ich długości i liście dużo jaśniejsze. Mrozoodporność gatunku zależy w pewnym stopniu od pochodzenia roślin, lecz większość powinna wytrzymać temperatury do - 23 C. Świeżo wysiane nasiona kiełkują wiosną. Wegetatywnie rozmnażać można przez sadzonki w lipcu/sierpniu. Niezdrewniałe sadzonki dość łatwo się ukorzeniają.

Daphne laureola subsp. philippi - jest to niska, zwarta forma gatunku rosnąca na dużych wysokościach w Pirenejach.

W sezonie 2019 oferujemy obie rośliny w pojemnikach c 2 i c 4. W bieżącym roku oferta wawrzynków jest szczególnie bogata i obejmuje również: Daphne bholua Alba, D. gemmata, D. genkwa, D. mezereum, D. odora, D. x seiberti, D. x schlyteri July Glow, D. x transatlantica w odmianach: Eternal Fragrance, Pink Fragrance i Summer Ice oraz D. tangutica.

Fot.: www.freenatureimages.eu

Zdjęcia odmiany: