plantmar przesuwamy granice wyobraźni

cornus KN 144-2 ROSY TEACUPS

dereń

Mieszaniec azjatyckiego derenia kousa (Cornus kousa) z amerykańskim dereniem Nuttalla (Cornus nuttallii) otrzymany w wyniku długoletniego (od 1973) programu hodowlanego przeprowadzonego przez Rutgers University (New Jersey, USA) pod kierownictwem Elwina R. Ortona. Jego pochodzenie wyjaśnia poniższy schemat:

cornus kousa x cornus nuttallii Goldspot = KN 3

KN 3 c cornus kousa Rosea = KN 30

KN 30 x siewka cornus kousa = KN 109

KN 109 x cornus kousa Rosabella = KN 144 (1996 rok)

Podstawą selekcji była bardziej intensywna i dłużej się utrzymująca różowo-czerwona pigmentacja podsadek w porównaniu z dostępnymi obecnymi w handlu odmianami derenia kousa (Rosea, Radiant Rose, Heart Throb). Są one też wyraźnie większe niż u znanych do tej pory odmian (dł. ok 6,5-7 cm, szer. 4,5-5,3 cm). Owalne w kształcie zachodzą lekko na siebie od podstawy do 1/3 ich długości. Wybarwienie podsadek waha się od jasnoróżowego do  różowego, szczególnie intensywne jest wzdłuż krawędzi. Pozostają na roślinie ok. 3 tygodni lub dłużej zależnie od pogody. Filogenetycznie są to rozrośnięte w czasie kwitnienia wewnętrzne łuski pączka kwiatowego.

Rośliny przyjmują pokrój małych, nisko się rozgałęziających drzewek o zaokrąglonym pokroju, nieco szerszym niż wyższym. Tempo wzrostu umiarkowane, 16-letnia roślina osiągnęła wys. 5,2 m i szer. 5,8 m. Liście ciemnozielone, błyszczące, jesienią w odcieniach czerwieni. Owocem są mięsiste, pomarańczowo-czerwone owocostany (2,39 x 2,84 cm). Pojawiają się w sierpniu i utrzymywać się mogą na roślinie przez min. 6 tygodni.

Mrozoodporność: nie zaobserwowano żadnych uszkodzeń mrozowych podczas 16 lat uprawy w strefie USDA 6a (-20 do -23 stopni C). Odmiana objęta ochroną patentową w USA (od 2015) i w Europie.

W sezonie 2017 oferujemy rozgałęzione sadzonki wys. 60-80 cm

Zdjęcia odmiany: