Notice: Undefined offset: 0 in /home/users/plantmar/public_html/www/php/modules/produkty/classProdukty.php on line 2
Plantmar
plantmar przesuwamy granice wyobraźni

calycanthus x Aphrodite

kielichowiec x Aphrodite

Pod koniec ubiegłego stulecia J.C. Raulston zadziwił świat krzyżując Calycanthus floridus z jego azjatyckim odpowiednikiem - Sinocalycanthus chinensis. Powstała w ten sposób odmiana Hartlage Wine okazała się bardzo wartościową i poszukiwaną. Brakło tylko jednego - zapachu kwiatów. I oto ta nowa odmiana dopiero co wchodząca do handlu ma być rozwiązaniem. Powstała w ramach tego samego projektu hodowlanego prowadzonego przez Thomasa G. Ranneya w stacji hodowlanej Mountain Crops Research Institute w Mills River (NC), działającej przy Uniwersytecie Stanowym Północna Karolina. Jest wynikiem krzyżówki Sinocalycanthus chinensis tym razem z C. occidentalis, jaką uzyskano zapewne gdzieś na przełomie wieków. Pierwsze rozmnożenie nastąpiło w 2005.

Jest to zaokrąglony w zarysie krzew dorastający do wysokości ok. 2,5 m przy podobnej szerokości. Kora i liście po roztarciu wydzielają zapach kamfory. Liście są duże, długości 14 cm, zielone i błyszczące. Główną ozdobą są duże kwiaty pojawiające się w końcu wiosny. Mają średnicę 8-9 cm i składają się z 26-30 tepali w kolorze czerwonego wina. Wewnętrzne tepale mają wyraźną żółtawą plamkę na szczycie co stanowi łatwo zauważalną różnicę w porównaniu z Hartlage Wine.  Kolejną jest bardziej intensywny kolor, nieco szersze płatki a przede wszystkim przyjemny owocowy zapach. Choć trwałość kwiatu to tylko 2-4 dni to czas kwitnienia trwa nawet 6-8 tygodni. Co więcej często obserwuje się powtórne kwitnienie aż do mrozów.

Roślina mało wymagająca, może być sadzona zarówno w pełnym słońcu jak i w umiarkowanym cieniu do gleby o odczynie pH od 4,5 do 6,5. Kwitnie na dwuletnich pędach. Roczne przyrosty nawet do 50 cm. Mrozoodporność zadowalająca, podobna do Hartlage Wine. Odmiana licencjonowana w USA i Kanadzie.

W sezonie wiosennym oferujemy rośliny wysokości 120-150 cm i 60-70 cm kopane z gruntu jak również i trzy pozostałe mieszańce - Hartlage Wine (w 3 rozmiarach), Venus i Athens.

 fot. 1 www.jcraulstonarboretum.wordpress.com

fot. 2 www.plant-quest.blogspot.com


Zdjęcia odmiany: