Notice: Undefined offset: 0 in /home/users/plantmar/public_html/www/php/modules/produkty/classProdukty.php on line 2
Plantmar
plantmar przesuwamy granice wyobraźni

cercis canadensis Eternal Flame

judaszowiec kanadyjski Eternal Flame

nazwa hodowlana: NC2016-2, w USA sprzedawany pod nazwą Flame Thrower.

Odmiana wyhodowana na Uniwersytecie Stanowym Północna Karolina w Raleigh, NC w USA w wyniku prac hodowlanych prowadzonych przez Dennisa Wernera. Pochodzi od rośliny wyselekcjonowanej w 2017 spośród populacji roślin, będącej drugim pokoleniem pochodzącym od krzyżówki przeprowadzonej w marcu 2010. Osobnikiem żeńskim była siewka o nieznanym pochodzeniu cechująca się płaczącym pokrojem i purpurowymi liśćmi. Pyłek pochodził od odmiany The Rising Sun (JN 2).

Cechuje się specyficznym wybarwieniem liści - na młodych przyrostach są one purpurowe, w ciągu sezonu przechodzą w żółte, limonkowe i zielone w zależności od oświetlenia. Zwykle na jednej roślinie obecne są jednocześnie wszystkie te kolory. Tempo wzrostu umiarkowane, pokrój określany jako półpłaczący.

Tworzy małe drzewka wysokości do 5 m i nieco mniejszej szerokości. Liście długości do 11 cm i podobnej szerokości (10 cm). Kwitnie wczesną wiosną, kwiaty zebrane w pęczki po 5-12 czerwono-purpurowe, pojedyncze o słabo wyczuwalnym słodkim zapachu. Nie zaobserwowano jeszcze nasion.

Niechętnie znosi przesadzanie - należy sadzić względnie młode rośliny i unikać ich przenoszenia. Rozmnażany przez sadzonki półzdrewniałe.

Odmiana objęta ochroną patentową w USA od 24 XII 2019 i w Unii Europejskiej od 15 lutego 2021.

Zdjęcia odmiany: