Notice: Undefined offset: 0 in /home/users/plantmar/public_html/www/php/modules/produkty/classProdukty.php on line 2
Plantmar
plantmar przesuwamy granice wyobraźni

cornus Peve Sammy

dereń Peve Sammy

Ciekawa odmiana derenia o ozdobnych podsadkach kwiatowych i pstrych liściach. Pochodzi od mutacji znalezionej na odmianie Rutdan (syn. Galaxy, Celestial) będącej mieszańcem uzyskanym na Uniwersytecie Rutgers'a w USA poprzez skrzyżowanie C. kousa i C. florida. Odkrycie nowej odmiany miało miejsce w szkółce Piet Vergeldt w Holandii.

Wyróżniającą cechą odmiany są ciemnozielone liście z szarym odcieniem i nieregularnym, kremowo-białym marginesem, który jesienią przebarwia się na kolor szkarłatnoczerwony utrzymujący się przez dłuższy czas.

Podsadki kwiatowe dość duże (średnicy do 10 cm) w zarysie zaokrąglone, zachodzące częściowo na siebie, w początkowym stadium zielonkawe później kremowobiałe. Sugerując się pochodzeniem można spodziewać się nisko rozgałęzionego drzewka dorastającego do wysokości ok 5 m.

Odmiana została nagrodzona złotym medalem w konkursie nowości na ubiegłorocznych targach Groot Groen Plus w Zundert w Holandii. Jurorzy podkreślili atrakcyjne wybarwienie jesienne liści oraz zdrowy, bujny wzrost. Do tej pory nie objęta ochroną patentową.

W sezonie 2019 dysponujemy ukorzenionymi sadzonkami wysokości 50-60 cm w pojemniku c 10.

Fot.: Plantmar

Zdjęcia odmiany: