Notice: Undefined offset: 0 in /home/users/plantmar/public_html/www/php/modules/produkty/classProdukty.php on line 2
Plantmar
plantmar przesuwamy granice wyobraźni

cornus kousa Scarlet Fire

dereń kousa

Nazwa hodowlana: Rutpink. Najnowsza odmiana, nie będąca tym razem mieszańcem a czystym gatunkiem, uzyskana w wyniku prac hodowlanych prowadzonych na Uniwerytecie Stanowym Rutgersa (New Jersey, USA) w stacji hodowlanej w New Brunswick. Program hodowlany prowadzili Thomas J. Molnar i John M. Capik, był on kontynuacją prawie 40-letnich prac prowadzonych przez Dr Elwina Ortona do czasu jego przejścia na emeryturę w 2008.

Pochodzi od wyselekcjonowanej w 2012 siewki gdzie jako roślinę mateczną użyto okaz o numerze K187-44 otrzymany w 1996 przez E. Ortona ze skrzyżowania odmian Satomi i Beni Fuji. Drugi rodzic (zapylacz) pozostaje nieznany i pochodzi najpewniej z izolowanej kolekcji wyselekcjonowanych roślin gatunku. Zapylenie miało miejsce w 2008.

Czym różni się ta odmiana od dostępnych w handlu odmian o różowych podsadkach (Satomi, Rosabella, Heart Throb, Rosea, Radiant Rose) ? Przede wszystkim ich podsadki są mniej lub bardziej owalne lub obłe podczas gdy u Scarlet Fire wyraźnie zaostrzone. Są też większe (średnicy do 13 cm) i co najważniejsze intensywnie i równomiernie różowe, który to kolor nie płowieje nawet przy wyższych temperaturach, podczas gdy w porównywanej grupie odmian wybarwienie podsadek można określić jako cieniowane bladoróżowe. U Scarlet Fire są też one cokolwiek błyszczące co zwiększa nasycenie ich barwy patrząc na roślinę z odległości. Pod względem intensywności koloru bliższe są dwie inne odmiany: Beni Fuji i nowsza Rosy Teacup. Ta pierwsza kwitnie 5-7 dni później, ma mniejsze podsadki (średnica 'kwiatu' to 8-9 cm) a ich kolor jest jaśniejszy. U Rosy Teacups młode podsadki rozwijają się w górę, są nieco większe ale owalne w kształcie i zachodzą na siebie u podstawy na 30 % ich długości (u Scarlet Fire max 10 %). Także i tutaj ich kolor jest ciemniejszy u Scarlet Fire. Można też przyrównać nową odmianę do mieszańcowego Stellar Pink (cornus florida x kousa), którego podsadki są mniejsze, owalne i bardziej zachodzące na siebie. Kwitnie też dwa tygodnie wcześniej i w przeciwieństwie do Rutpink nie zawiązuje owoców.

Tempo wzrostu podobne jak gatunku. Roślina mateczna w ciągu 7 lat osiągnęła wysokość 3,2 m i szerokość 2,5 m. Rośnie jako małe, nisko rozgałęzione drzewko o zaokrąglonej ale dość szerokiej koronie. Mrozoodporność zapewne typowa jak gatunku - rośliny mateczne uprawiane w strefie USDA 6a nie wykazały w ciągu 7 lat uprawy żadnych uszkodzeń mrozowych. Kwitną już młode rośliny, zazwyczaj po dwóch latach po zaszczepieniu. Kwitnienie jest zwykle bardzo obfite a efekt dekoracyjny trwa ok 3 tygodni (koniec maja - początek czerwca) i zależy od przebiegu pogody. Po zapyleniu podsadki nieco jaśnieją. Ich średnia długość to 6,7 cm a szerokość 3,2 do 3,5 cm. Mięsiste czerwone owoce dojrzewają w końcu sierpnia i pozostają na roślinie przez ok 6 tygodni. Zawierają średnio 16 żywotnych nasion.

Odmiana łatwo się rozmnaża przez szczepienie, sadzonkowanie i techniką in vitro. Objęta jest ochroną prawną w USA, Unii Europejskiej i Szwajcarii od 2016. Dostępna w handlu od 2017.

W sezonie 2019 oferujemy ukorzenione sadzonki wysokości 120-150 cm w c 15 oraz mniejsze 60-80 cm w c 4

Zdjęcia odmiany: